رد کردن لینک ها

توصیه‌های حفاظتی در استفاده از تلفن و رایانه

تلفن و رایانه از جمله وسایلی هستند که ضمن داشتن فواید فراوان برای افراد، گاهی نیز می‌توانند وسایلی باشند که سوء استفاده از آنها امنیت هر شهروندی را به خطر بیاندازند، لذا رعایت موارد ذیل می‌تواند به آرامش و آسایش پایدار شما کمک کند. خواندن توصیه‌های زیر که در پایگاه اطلاع‌رسانی “واجا” آمده است خالی از لطف نیست.

هرگز تلفن همراه خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. سیم کارت تلفن همراه به‏ راحتی قابل کپی‌برداری بوده و دیگران به‏ راحتی می‏توانند از سیم‌کارت و هم‏چنین اطلاعات ذخیره شده در آن (‌شماره‏های ذخیره شده، ‌پیغام‏ها، قرارها و … ) کپی‌برداری نمایند.

از آن‏جاکه اطلاعات ذخیره شده در دستگاه تلفن همراه، بخشی در حافظه دستگاه قرار می‏گیرد، باید همواره هنگام تعویض و فروش یا ‏‏‏‏تعمیر گوشی تلفن همراه، اطلاعات ذخیره شده در حافظة گوشی را پاک نمائید.

 هرگز منوی «بلوتوث» تلفن همراه را در حالت فعال قرار ندهید. یکی از امکانات انتقال اطلاعات به ‏صورت بی‌سیم، استفاده سیستم «بلوتوث» است. گوشی‏های جدید تلفن همراه دارای این قابلیت بوده و از این طریق اطلاعات خود را مبادله می‏‏کنند. درصورت فعال بودن این قابلیت در تلفن همراه، افراد ناشناس تا فاصلة ۵۰ متری از شما می‏توانند از اطلاعات دستگاه تلفن همراه شما بهره‌برداری کرده یا ‏‏‏‏با ارسال ویروس گوشی شما را دچار مشکل کنند.

هرگز از تلفن همراه افراد ناشناس برای برقراری ارتباط خود استفاده نکنید. در بعضی مواقع ممکن است شما نیاز فوری به برقراری تماس تلفنی داشته باشید ولی چون دستگاه تلفن خود را در اختیار نداشته یا امکان تماس با آن وجود ندارد، ممکن است از تلفن همراه دیگران استفاده کنید. از آن‌جاکه شمارة تماس در حافظة تلفن همراه او ثبت می‏‏شود لذا از تلفن‌های عمومی مخابرات، یا از تلفن همراه افراد مطمئن، کسبه‌های ثابت و … استفاده نموده و حتی‏‌المقدور پس از تماس، شماره را حذف نمایید.