رد کردن لینک ها

تخلیة تلفنی

تخلیة تلفنی عبارت است از تلاش آگاهانه و برنامه‌ریزی شده از طرف دشمن با بهره‌گیری از غفلت یا فریب عوامل خودی به منظور کسب اطلاعات و القای خواسته‌های خود با استفاده از عناوین و هویت جعلی و از طریق ارتباط تلفنی .

تخلیة تلفنی ساده‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کم‌خطرترین شیوه برای جاسوسی دشمن و ایراد ضربه به منافع ملی بوده است.

در قانون قانون مجازات اسلامی مجازات‌های سختی برای کسانی‌که اطلاعات طبقه‌بندی شده را در اختیار افرادی که صلاحیت ندارند قرار دهد یا از مفاد آن مطلع کند درنظر گرفته شده است:

ماده ۵۰۱: هرکس عمداً یا سهواً نقشه‌ها، اسناد یا اسرار تصمیمات راجع به سیاست خارجی و داخلی را در اختیار افرادی که صلاحیت ندارند قرار دهد یا از مفاد آن مطلع کند نظر به کیفیت و مراتب جرم از یک تا ده سال حبس محکوم می شود .

ماده ۵۰۶: چنان‌چه مأمورین دولتی که مشمول امور حفاظتی و اطلاعات طبقه‌بندی شده‌اند و به آنها آموزش لازم داده شده است، در اثر بی‌مبالاتی و عدم رعایت اصول حفاظتی توسط دشمن تخلیة اطلاعاتی شوند به یک تا شش ماه حبس محکوم می‌شوند .

راه‌های مقابله با تخلیة تلفنی

توجیه همکاران و خانواده که به هر تماس تلفنی پاسخ ندهند و تلفن محل کار همکاران را بدون شناسایی دقیق و قطعی فرد به هیچ‌کس ارائه ندهند .

اگر طرف تماس‌گیرنده از موضع و جایگاه بالاتر و با تهدید، اطلاعات بخواهد، تأکید می‌گردد: بر طبق قانون هیچ‌کس چنین اجازه‌ای نداشته و شما بر طبق قانون مجاز به ارائة اطلاعات از طریق تلفن نیستید و قانون صراحتاً از شما در مقابل چنین درخواست‌هایی حمایت می‌کند؛ بنابراین از دادن اطلاعات و اخبار به افرادی که نمی‌شناسید و هویت آن‌ها برای شما محرز نشده اکیداً خودداری نمایید.

اگر فرد اصرار بر ادامة گفتگو با شما را داشته باشد ابتدا از وی شماره خواسته و سپس شماره را شناسایی نمایید و پس از شناسایی با وی تماس بگیرید. (اطلاع‌رسانی به حراست)

معمولاً از پوشش ارگان‌های دولتی مثل بیت رهبری، دفتر دولت، وزارتخانه‌ها، مجلس و …  برای تخلیة تلفنی زیاد استفاده می‌شود. در مقابله با چنین مواردی ابتدا نسبت به احراز هویت فرد اقدام نمایید، اگر هویت فرد احراز نشد با دریافت شماره تلفن تماس، نسبت به بررسی هویت فرد اقدام نمایید. (اطلاع‌رسانی به حراست) در مکالمات تلفنی با افراد ناشناس کاملاً احتیاط کرده و از دادن هرگونه اطلاعات تلفنی پرهیز نمایید.

از دادن هرگونه اطلاعات و اظهارنظر در مسائلی که ارتباط به شما ندارد خودداری نمایید.

هرگاه با تماس تلفنی مشکوک مواجه شدید مراتب را فوری به دفتر حراست اطلاع دهید .